CNG

CNG to jeden z rodzajów gazu ziemnego (ang. Compressed Natural Gas). Jest wykorzystywany przede wszystkim jako paliwo w pojazdach silnikowych. Szacuje się, że aktualnie na świecie blisko cztery miliony pojazdów są napędzane właśnie gazem CNG, a stacji, które oferują ten typ napędu jest ponad osiem tysięcy.

Jeden metr sześcienny gazu CNG może dostarczyć silnikowi tyle samo enrgii co jeden litr beznyny. CNG jest jednak dużo bardziej ekologiczny i przyjazny dla środowiska niż benzyna, jest także tańszym rodzajem paliwa. Najwięcej pojazdów zasilanych CNG jeździ w Argentynie. Wynika to m.

in. z szerokiej dostępności CNG na tym terenie. Jak podają szacunkowe dane w Argentynie znajduje się blisko 30% wszystkich pojazdów napędzanych CNG. Z zastosowania CNG słynie także Brazylia, która w rankingach zajmuje drugą pozycję.

W tym kraju jest blisko milion pojazdów zasilanych CNG. Ostatnie miejsce na podium należy natomiast do Pakistanu, w którym jeździ niespełna pół miliona pojazdów napędzanych na CNG.