Elektownie wiatrowe – wady i zalety

www.teatr-akcje.suwalki.pl

Elektrownie wiatrowe są obecnie najszybciej rozwijającą się dziedziną energetyki odnawialnej. Przez jednych chwalone, przez innych krytykowane. Dlaczego budzą one takie kontrowersje? Najważniejszą i niezaprzeczalną zaletą elektrowni wiatrowych jest dbałość o środowisko naturalne.

Do powstawania tej energii nie wykorzystuje się bowiem żadnego paliwa uzyskiwanego w procesie spalania. Nie ma więc mowy o emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Jak wiadomo, wiatr jest źródłem energii odnawialnej, który nigdy się nie wyczerpie.

Nie można tego powiedzieć o tradycyjnych surowcach energetycznych takich jak węgiel czy gaz. Jeśli chodzi o wady energii wiatrowej należy wskazać jej niestabilność. Wiatr jest bowiem zmienny i jest nie możliwe, aby przewidzieć, z jaką siłą będzie wiał w danym czasie.

Należy też pamiętać, że do wybudowania elektrowni napędzanej siłą wiatru potrzebna jest spora przestrzeń, znajdująca się daleko od aglomeracji miejskich. Znaczny problem stwarzają również kwestie prawne. Aby taka elektrownia powstała konieczne jest uzyskanie wielu pozwoleń budowlanych.

Powoduje to długi okres oczekiwania na rozpoczęcie inwestycji.