Energetyka wiatrowa – czy na pewno korzystna?

www.chwasty.net.pl

Energetyka wiatrowa jest jedną z najbardziej znanych rodzajów energii odnawialnej, wykorzystywanej do produkcji energii elektrycznej. Zdaniem specjalistów w tej dziedzinie, w Polsce istnieje dobry klimat i warunki do budowania elektrowni wiatrowych. Większa część naszego kraju nadaje się na zagospodarowanie i eksploatacje tego typu elektrowni. Najkorzystniejsze dla nich położenie to tereny nadmorskie, słynące z silnych i równomiernych wiatrów. Należy bowiem pamiętać, że sens zakładania elektrowni wiatrowych jest wtedy, kiedy energia produkowana przez siłę wiatru jest naprawdę opłacalna.

Jednakże w tej ciągłej debacie, przeciwnicy energetyki wiatrowej także mają swoje argumenty. Fachowcy od energetyki wskazują, iż wiatraki są drogie w eksploatacji. Zwracają także uwagę na awaryjność tego sprzętu. Poza tym, elektrownie wiatrowe mogą zakłócać fale radiowe czy pola magnetyczne radarów. Skrzydła wiatraków powodują z kolei hałas o różnych częstotliwościach.

Są one również zagrożeniem dla ptaków, zwłaszcza tych migrujących, które w czasie swoich wędrówek zderzają się z wielkimi wiatrakowymi skrzydłami.