Higiena po porodzie

Ciało kobiety po porodzie znacznie różni się od tego, przed porodem, nie wspominając już o stanie przed ciążą. Częstym problemem są rozstępy, cellulit, brzydka cera czy wypadające włosy. Mamy, które zawsze cieszyły się szczupłą figurą, mogą teraz odczuwać dyskomfort i frustrację z powodu nadprogramowych kilogramów.

Hormony wrócą do normy dopiero po jakimś czasie, możliwe więc, że przez pewien okres będzie jeszcze nam towarzyszyła huśtawka nastrojów. Jak dbać o siebie w tym niełatwym okresie, aby szybko wrócić do normy? Mankamenty ciała najłatwiej zauważyć można na brzuchu. Dużo zależy od tego jak dbałyśmy o skórę w czasie ciąży i jakie mamy predyspozycje odziedziczone po rodzicach.

Aby poprawić wygląd brzucha należy stosować kilka razy dziennie balsam ujędrniający. Jeśli mamy problem z rozstępami i cellulitem to warto zaopatrzyć się w odpowiednie kremy. Pomaga również masaż tych części ciała.

Po ciąży zmienia się także kształt piersi. Tutaj pomocne okazują się być kremy ujędrniające. Dobrze działa też prysznic, podczas którego na przemian leci ciepła i zimna woda.

Problemom z cerą winna jest burza hormonów, która miała miejsce w twoim ciele podczas ciąży. Z czasem wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli jednak nadal masz problemy, to wskazane jest stosowanie kosmetyków antytrądzikowych, zawsze można też odwiedzić dermatologa.

Należy pamiętać, że kobiety karmiące nie powinny używać kosmetyków zawierających retinoidy, algi czy kwas salicylowy, mogą one bowiem zaszkodzić niemowlakowi.