Kultura pozwala zachować ciągłość

Mogłoby się wydawać, że kultura nie jest nam do niczego potrzebna. Przecież nie musimy oglądać, ani czytać czy słuchać tego co interesowało naszych rodziców. Teraz co chwilę pojawiają się nowe książki, nowe zespoły, nowe filmy, a to oznacza, że naprawdę mamy w czym wybierać i może się okazać, że to co interesowało naszych rodziców, już nie koniecznie musi interesować nas.

Jednak warto wiedzieć, co dawniej oferowała kultura, na czym się opierała, bo dzięki temu zachowujemy ciągłość, pokazujemy że przeszłość jest dla nas ważna, pozwalamy żeby coś nas łączyło z naszymi przodkami, z tymi których już z nami nie ma.

Wielkie dzieła miały wpływ na ludzi

Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę z tego, że w zakres kultury wchodzą te dzieła, które są warte poznania, które powinniśmy znać mimo mijających lat i jednocześnie też te, które niewiele sobą wnoszą, które nie powinny w ogóle cieszyć się tak dużym zainteresowaniem. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby poświęcać swój czas na poznawanie tych najlepszych dzieł, tych które są tego godne i które nadal są ważne, chociaż niejednokrotnie minęło już wiele lat od ich powstania.

Warto też wiedzieć, że niektóre z dzieł, które miała nam do zaoferowania kultura, przyczyniły się do zmiany postrzegania świata, skłoniły niektórych ludzi do większego zaangażowania w to, co dzieje się dookoła nich. To oznacza, że w pewnym sensie niektóre dzieła kultury zmieniły świat, a tego nie można ignorować, a co się z tym wiąże, powinniśmy dążyć do tego, aby przynajmniej te dzieła poznać i zobaczyć dlaczego miały taki wpływ na naszych przodków, oczywiście pamiętając o odpowiednim kontekście kulturowym.

Warto pokazywać dzieciom co nas interesowało

Jeśli chcemy mieć pewność, że zachowujemy ciągłość, że przekazujemy dalej to co nam samym dała kultura, to warto w nią wciągać dzieci, zainteresować je nią.

Wówczas będzie istniała większa pewność, że lepiej będą potrafiły nas zrozumieć. Oczywiście, że stare książki czy filmy nie będą dla nich aż tak atrakcyjne jak współczesne, ale może się okazać, że jednak je zainteresujemy, że pogłębimy z nimi więź, a one jednak dokładniej przyjrzą się temu, co działo się kiedyś i zrozumieją, że to co jest teraz, możliwe jest dzięki temu, co miało miejsce w przeszłości, że to wszystko jest ze sobą powiązane. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że kultura w naszym życiu odgrywa ogromną rolę.

Co prawda nie wszyscy sobie pozwalają na jej dogłębne zrozumienie. A jednak warto to zrobić, bo z jednej strony mamy ciągłość po naszych przodkach, ale z drugiej musimy pamiętać, że my po sobie też zostawimy różne dzieła związane z kulturą. Dlatego warto pozostawić to co najlepsze.