Ligatura

www.5m.org.pl

Komiks jest dziedziną sztuki, która z roku na rok coraz szerzej trafia do świadomości ludzi w naszym kraju. W innych miejscach świata jest zdecydowanie silniej obecny. Jednak w Polsce powstaje coraz więcej inicjatyw, które ugruntowują pozycję komiksu jako dziedzina sztuki.Ligatura jest inicjatywą, która odbywa się w Poznaniu. Celem imprezy jest promowanie kultury komiksowej na skalę międzynarodową. Festiwal oferuje uczestnikom serie wykładów i prelekcji dotyczących najróżniejszej tematyki związanej z historiami obrazkowymi.

Na imprezie pojawiają się także goście. Wśród nich znajdują się zarówno polscy autorzy, jak i zagraniczni. Festiwalowi towarzyszą też wystawy w galeriach. Jednym z głównych jego punktów jest Ligatura Pitching. Wydarzenie polega na prezentowaniu przez autorów swoich pomysłów na komiks, które następnie są ocenianie przez specjalną, międzynarodową komisję. Zwycięzca dostaje możliwość opublikowania swojego projektu.

Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura odbywa się cyklicznie od 2009 roku w Poznaniu i jest jedną z ważniejszych imprez komiksowych w naszym kraju.