Niegrzeczne dziecko

zdrowie.cywilizacja.com.pl

Nieposłuszne dziecko jest prawdziwą zmorą dla rodzica. Wieczne krzyki, rozdrażnienie, niesłuchanie sprawiają, że w końcu wpadamy w bezsilność. Często zwalamy to na wiek malucha.

Mało który rodzic doszukuje się jednak prawdziwych przyczyn tego zachowania, a przecież w wielu przypadkach, za nieodpowiednim zachowaniem dzieci stoją błędy rodziców. Niegrzeczne dziecko zachowuje się w ten a nie inny sposób gdyż nosi w sobie skumulowane emocje, które uwalniają się w jednym momencie. Należy się więc zastanowić co wpływa na ich nagromadzenie się.

Częstą przyczyną złego zachowania jest brak zainteresowania albo niedostateczna uwaga ze strony rodziców. Maluch w ten sposób oznajmia, że chce, aby rodzic poświęcił mu swój czas. Tak też się dzieje.

Zdenerwowana mama czy tata próbują uspokoić dziecko, które widzi, że ta metoda przynosi rezultaty. Kolejną przyczyną jest zbyt wielkie nagromadzenie bodźców wpływających aktywizująco na pociechę. Mnóstwo zajęć dodatkowych, wiecznie włączony telewizor, radio, gry komputerowe mają działanie pobudzające.

Podobnie jest z dorosłymi, którzy jeśli mają zbyt wiele na głowie i nie mają chwili spokoju to stają się bardziej nerwowi. Dziecko potrzebuje relaksu, odprężenia i chwili sam na sam, nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy. Zadaniem rodzica jest mu zapewnienie tego.

W momencie gdy dziecko przesadzi, nie można uciekać się do kar fizycznych. W tej sytuacji konieczny jest spokój i cierpliwe wyjaśnienie co nie podoba się nam w tego typu zachowaniu. Pamiętajmy, że dziecku często udziela się nastrój rodziców, bardzo dużo zależy więc od nas samych.