Wirus szerzony drogą internetową

Internet to potężna broń, zarówno w pozytywnym, jak i w negatywnym znaczeniu. Oprócz tego, że bardzo ułatwił on ludziom życie, to przyniósł ze sobą także poważne zagrożenia.

Niemal tak samo szybko, jak sam Internet, pojawili się cyberprzestępcy, hakerzy, ludzie stosujący nieuczciwe działania, po to by wzbogacić się na krzywdzie innych, najczęściej nieświadomych ludzi. Niepożądaną konsekwencją posiadania Internetu, która może przytrafić się każdemu użytkownikowi jest przykra sytuacja, potocznie określana jako „złapanie” wirusa.

Kiedyś droga jego przedostania się do poszczególnych komputerów, była dużo bardziej utrudniona. Był on na przykład przenoszony wraz z danymi zamieszczonymi na nośnikach informacji jakimibyły dyskietki.

Dzisiaj wirus może się przenieść drogą internetową na cały świat, w ciągu jednego dnia. Cyberprzestepcy, szczególnie upodobali sobie wysyłanie niepozornie wyglądających linków, których otwarcie skutkuje objęciem naszego systemu przez wirusa, natomiast złodziej zyskuje dostęp do naszych danych.